Gospodarstwo pszczelarskie
Wspomnienia o początkach mojego zauroczenia pszczołami - opowiada właściciel pasieki Józef Wenda.

Wszystko rozpoczęło się w dzieciństwie, kiedy to jako młody chłopak podglądałem mojego sąsiada pracującego w swej dwudziesto pniowej pasiece składającej się z uli (Słowianów).

Swoją pasiekę założyłem w wieku już dojrzałym w 1982r. zacząłem od jednego ula, który dostałem od kuzynki po zmarłym mężu. Rój, który osadziłem w tymże ulu podarował mi znajomy.
W zimie 1982/1983r zrobiłem pierwszy ul stojak wielkopolski. W kolejnym roku doprowadziłem do rójki, którą osadziłem w tym ulu i tak, co roku w zimie zajmowałem się produkcją uli a latem osadzaniem w nich pszczół i w roku 1992 miałem 15 rodzin pszczelich w tym też roku dostałem propozycję produkowania ziołomiodów dla APIPOL - Kraków na potrzeby tejże produkcji zakupiłem 10 sztuk uli styropianów, po dwóch sezonach produkcja ziołomiodów upadła, dokupiłem jeszcze 10 styropianów i zająłem się gospodarką wędrowną, dwadzieścia rodzin pszczelich wywożę na rzepak i lipę.

Obecnie posiadam czterdzieści rodzin pszczelich. Jestem również członkiem Koła Pszczelarzy w Wadowicach, pełnię funkcję skarbnika, jestem odznaczony srebrną odznaką PZP za działalność związkową.
Moją pasiekę odwiedzają wycieczki szkolne oraz z ościennych Kół Pszczelarskich.

Moją pasiekę strzeże patron pszczelarzy Sw. Ambroży. Marzeniem moim jest utworzenie mini skansenu pszczelarskiego. Posiadaczy starego i nieużytecznego sprzętu związanego z pszczelarstwem jak również książek i czasopism pszczelarskich, którzy mieliby chęć odsprzedania bądź podarowania mi go proszę o kontakt mailowy jozef@e-pszczoly.com, Józef Wenda, Zawadka 96, 34-100 Wadowice, woj. Małopolskie.